Terapia w MOW Szkoła PROJEKTY

Szkoła i terapia w MOW

KREDKA DLA Kenii

II edycja akcji pomocowej „Kredka dla Kenii” dobiegła końca. W trakcie I edycji udało nam się zebrać i wysłać do szkoły Mwabungo około 100 kilogramów artykułów papierniczych. Dzięki II edycji pieniądze ze zbiórki przeznaczono na zakup sprzętu sportowego i podręczników dla uczniów oraz kserokopiarki dla nauczycieli.

Podczas II edycji młodzież 5 szkół uczestniczyła w konkursach plastycznych, zajęciach na temat Kenii oraz wystawach. Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaworzu oraz I klasa Szkoły Branżowej w Jaworzu wraz ze szkołami: SP nr 33 w Bielsku Białej, ZSO nr 36 w Bielsku Białej, Szkołą Podstawową w Godziszce oraz ZSE w Bielsku Białej brały udział w konkursie plastycznym „Mandala dla Kenii”. Celem konkursu było propagowanie wśród uczniów wiedzy o Afryce, życiu codziennym, historii, geografii i kulturze. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpiło 05.03.2022 r. na funpage’u ”Kredka dla Kenii” na Facebooku oraz na stronie www.kredkadlakenii.pl .Wszystkie mandale, które zostały przekazane organizatorom konkursu były zaprezentowane podczas wernisażu w Klubokawiarni Perspektywa 12 marca 2022.

W tym miejscu chcieliśmy gorąco podziękować pomysłodawczyni projektu Dagmarze Pastwie (SP nr 33 w BB), wszystkim darczyńcom, młodzieży, nauczycielom tych szkół, wójtowi gminy Jaworze Radosławowi Ostałkiewiczowi za materiały promujące gminę Jaworze i koszulkę dla ucznia ze szkoły w Mwabungo oraz Klubowi Czarni Jaworze za wsparcie, pomoc oraz gadżety klubowe i koszulki.

Kredka dla Kenii cieszy się dużym zainteresowaniem, łączy ze sobą wiele elementów tj. edukacyjny (konkursy plastyczne , wiedza o krajach partnerskich), językowy (prace wykonywane z użyciem najczęściej języka angielskiego), społeczny (uwrażliwia uczniów na trudności dzieci z trzeciego świata, łączy społeczności szkolne tj. uczniów, rodziców i nauczycieli) oraz promuje szkoły. Dlatego więc pragniemy wszystkich poinformować, iż rozpoczęła się III edycja projektu „Kredka dla Kenii” pod hasłem „Wdzięczność dookoła świata”(Gratitude around the World). Młodzież będzie miała możliwość brać udział w wielu wydarzeniach promujących tę edycję (projekt plakatu wyrażającego wdzięczność, spotkania na temat-za co jesteśmy wdzięczni,karaoke z piosenkami o wdzięczności,lekcja otwarta z Kenijczykiem w wybranym przez siebie miesiącu wdzięczności).

W tym roku chcemy kontynuować zbiórkę na zakup piłek do siatkówki i piłki nożnej oraz na wysyłkę artykułów papierniczych. Zorganizowana została zrzutka, na którą można wpłacać pieniądze: https://zrzutka.pl/ey85z4

Akcja zbierania funduszy na wysyłkę paczki z piłkami i artykułami papierniczymi trwa do końca czerwca 2023 roku. Więcej szczegółów na temat akcji można znaleźć na fanpage’u Kredka dla Kenii na FB.

J.K.

„WDZIĘCZNOŚĆ DOKOŁA ŚWIATA” – edukacyjny projekt w ramach III edycji Kredki dla Kenii

Opis projektu:

Zorganizowanie „Miesiąca Wdzięczności” (każda szkoła może sobie wybrać miesiąc) oraz przeprowadzenie akcji w klasach związanych z tym tematem.

PLAKAT WDZIĘCZNOŚCI

Klasy przygotowują w ciągu tego miesiąca plakat przedstawiający „wdzięczność” z różnych perspektyw. Można przedstawić każde zadanie po trochu lub skupić się tylko na wybranym punkcie.

Przykładowe sugestie do przygotowania klasowego plakatu:

1. Jak wyrażamy wdzięczność w różnych krajach/ kulturach?

- werbalnie:  zwroty w różnych językach wyrażające wdzięczność, podziękowania,etc.

- niewerbalne/ mowa ciała: gesty, rytuały, zwyczaje związane z wyrażaniem wdzięczności w różnych krajach/ kulturach.

1. Za co jesteśmy wdzięczni?

- kolorowanki dla młodszych uczniów klas 1-4

- przygotowanie ankiet klasowych przez uczniów/ pogadanki/ dyskusje na lekcjach wychowawczych. Klasy 5-8

- przeprowadzenie ankiet w szkole/ poza szkołą w rodzinie, wśród znajomych lub ludzi na ulicy (projekt aktywizujący uczniów, grupy 2-3 osobowe). Klasy 7-8.

1. Dlaczego jesteśmy wdzięczni?
  2. - w jaki sposób wyrażanie wdzięczności wpływa na nasze życie i otoczenie?
  3. Zabawa językowa: Układanie krótkich rymowanek, np.
  4. „ Dziękuj każdemu, nawet nieznajomemu”
  5. - lista przebojów piosenek o wdzięczności – klasy/indywidualni uczniowie nagrywają covery piosenek o wdzięczności (KARAOKE!!!)
  6. - sugestie dzieci

5. Lekcja otwarta z Kenijczykiem

Każda klasa prezentuje swój plakat na drzwiach lub  z plakatów klasowych można przygotować jeden duży plakat i zawiesić w jadalni.

Każda szkoła przeprowadza konkurs we własnym zakresie. Najlepsze prace, filmiki z „Miesiąca Wdzięczności” zamieszczone mogą być na stronie szkoły, szkolnym FB i artykułach prasowych. Prace uczniów będą również prezentowane na fan page Kredki dla Kenii na Facebooku.