Nawigacja

Pyrczak Dariusz wychowawca Ledwoch Anna psycholog Mojżesz Teresa wychowawca Kułak Daria wychowawca Kruczek Arkadiusz wychowawca Ledwoch Anna psycholog

PUBLIKACJE pracowników

Kruczek Arkadiusz wychowawca

“Uprawianie sportów siłowych

jako skuteczna forma profilaktyki selektywnej”

 

       Profilaktyka selektywna ma na celu zapobieganie, ograniczenie lub zaprzestanie podejmowania przez osobę zachowań ryzykownych czyli szkodliwych dla swojego zdrowia fizycznego i psychicznego. Cele te mogą być osiągane w różny sposób np. poprzez poprawę funkcjonowania emocjonalnego i społecznego, kształtowanie adekwatnych przekonań dotyczących np. narkotyków, promocję postaw prozdrowotnych oraz wspieranie rodzin w rozwiązywaniu problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych przez dziecko.

        Odbiorcami mojego programu “treningu siłowego” jest młodzież przebywająca w MOW. Grupa młodzieży niedostosowanej społecznie charakteryzuje się obecnością  kilku czynników ryzyka predysponujących ją m.in. do używania czy nadużywania substancji  psychoaktywnych. W dzisiejszych czasach każdy młody człowiek narażony jest na kontakt ze środkami zmieniającymi  świadomość. Tym bardziej podopieczni placówek resocjalizacyjnych z racji środowiska, urazów emocjonalnych, deficytów społeczno-emocjonalnych, porażek szkolnych, agresji mają szereg niewłaściwych przekonań oraz postaw związanych z narkotykami, dopalaczami czy alkoholem. Używki te wśród ludzi młodych, traktowane są jako coś modnego lub dostarczającego rozrywki, a osoba która od nich stroni może być postrzegana jako mniej atrakcyjna dla grupy czy wręcz stać się obiektem ostracyzmu ze strony środowiska rówieśniczego. Nie trzeba w tym miejscu przypominać jak istotna w okresie adolescencji jest potrzeba afiliacji oraz jak negatywne następstwa wypływać mogą w wyniku jej niezaspokojenia. Niejednokrotnie młody człowiek, nie będąc w stanie przeciwstawić się presji grupy, dla świętego spokoju, a często także “nowych doświadczeń” sięga po niedozwolone używki, które w ostateczności, część z eksperymentujących osób doprowadzają do uzależnienia, chorób psychicznych, a nawet śmierci.

        Z perspektywy prawidłowo ukształtowanego dorosłego, dużo łatwiej jest zachować się asertywnie i odpowiedzieć "nie" w sytuacji, gdy wywiera się na nas presję na określone zachowanie. Jednak dla młodego człowieka uwikłanego w trudne środowisko, nie posiadającego właściwych wzorców, dla którego asertywność to słowo nie nasuwające żadnych skojarzeń, bardzo dobrą metodą chroniącą i ograniczającą atrakcyjność używek jest   rozwój zainteresowań, szczególnie sportów kształtujących tężyznę fizyczną. Bez względu na to, czy będą to modne obecnie sporty walki, kulturystyka, podnoszenie ciężarów czy trójbój siłowy - rozwijanie ciała oraz hartowanie ducha poprzez przełamywanie własnych ograniczeń bez wątpienia pozytywnie wpłynie na każdego. Pozytywy płynące z uprawiania sportu mają moc terapeutyczną, ochraniającą oraz prozdrowotną. Oto ich lista.

        Istotnym aspektem wszystkich z wymienionych sportów jest konieczność systematycznego treningu. Nie ma możliwości osiągnięcia sukcesów lub postępów              w planach treningowych, jeżeli ćwiczenia będą okazjonalne, uzależnione od chwilowej chęci czy zapału. Tak więc systematyczność i stałe zaangażowanie powodują lepszą organizację dnia młodego człowieka i zmniejszenie ilości czasu wolnego, które  mógłby wykorzystać       w mało konstruktywny sposób. Sukcesy w osiąganiu celów treningowych są dodatkowym motywatorem do większego wysiłku. Regularny trening kształtuje również charakter młodego człowieka. Młodzież w obecnych czasach w dużym stopniu nastawiona jest na wygodę oraz konsumpcyjny styl życia i ma trudności w przekonaniu się do czegoś, co wymaga zaangażowania siły, inwestycji czasu, a efekty tego będą widoczne w tzw. przyszłości. Dlatego też moja rola trenera oraz wsparcie rodziców we wzmacnianiu młodego adepta sportu jest bezcenna. Samo zainteresowanie planami treningowymi, celami, podtrzymywanie na duchu w chwilach zwątpienia oraz wskazywanie owoców ciężkich treningów w przyszłości buduje relację i wspólne pozytywne doświadczenia.

       Kolejnym pozytywem związanym z regularnymi treningami jest właściwe odżywianie oraz kształtowanie świadomości w tym zakresie. Nie trzeba nikogo przekonywać, że otyłość jest zabójczą chorobą cywilizacyjną i jak ważny jest fakt umiejętnego kształtowania zbilansowanej diety. Jest ona nieodzowną częścią każdego sportu, a w szczególności sportów wymagających znacznego zaangażowania  fizycznego. Właściwa dieta sportowca oraz używki wzajemnie się wykluczają, ponieważ każda używka ogranicza progres w treningach.  

        Ostatnią korzyścią, ale w przypadku młodzieży z trudnych środowisk może najważniejszą, jest wzrost samooceny oraz pozycji w grupie rówieśniczej. Ponieważ wśród ludzi funkcjonuje przekonanie, że "sportowcy nie biorą" - ułatwia to młodemu człowiekowi odrzucanie propozycji skorzystania z używek. Drugą stroną jest przewaga fizyczna nad rówieśnikami związana z uprawianiem sportów siłowych oraz sukcesami na tym polu - co dodatkowo budzi szacunek i zniechęca do wywierania negatywnej presji na sportowca - abstynenta.

      Reasumując, wciągnięcie tzw. trudnej młodzieży w orbitę sportów siłowych spełnia wszystkie cele profilaktyki selektywnej, gdyż ogranicza podejmowanie zachowań ryzykownych związanych ze środkami psychoaktywnymi. Buduje także umiejętności radzenia sobie z naciskami środowiska rówieśniczego, poprawia funkcjonowanie emocjonalne, samoocenę oraz promuje postawy prozdrowotne wśród młodych ludzi.

 

Bibliografia u autora artykułu.
 

                                                                                                                     Arkadiusz Kruczek

 

Wiadomości

Kontakt

  • MŁODZIEŻOWY OŚRODEK WYCHOWAWCZY
    ul.Pałacowa 1
    43-384 Jaworze
  • tel./fax 33 81 72 172
    tel. 33 81 72 173

Ostatnio dodane zdjęcia do galerii fotograficznej