Nawigacja

Koła strona główna Koło Sportowe Koło Informatyczne Koło Muzyczno-Poetyckie i Zespół DEMOW Koło Artystyczno -Stolarskie Koło Plastyczne Koło Modelarskie SKKT PTTK Gawrosz

Koła zainteresowań

Koło Muzyczno-Poetyckie i Zespół DEMOW

 

 KOŁO MUZYCZNO-POETYCKIE 

 

   Była jesień 1996 roku. W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Jaworzu przygotowywano się do uroczystych obchodów 40 – lecia istnienia placówki. Wychowankowie, pod okiem nauczyciela matematyki, a prywatnie pasjonata poezji, bluesa i ballady przygotowali program artystyczny, oparty na twórczości Wojtka Bellona, nieżyjącego lidera Wolnej Grupy Bukowiny. Trochę wierszy, trochę akustycznego brzmienia, trochę własnej twórczości... .

   Ciepłe przyjęcie podczas występów spowodowało kontynuację poczynań artystycznych grupy na nowopowstałym Ogólnopolskim Festiwalu Poezji Śpiewanej w Sobótce koło Wrocławia. Udany debiut zapewnił jaworzańskim artystom zwycięstwo w festiwalu. W takiej sytuacji nie wypadało wycofywać się z twórczości poetycko – muzycznej. Powstało koło zainteresowań, które zajmowało się łowieniem scenicznych talentów, budowaniem własnych programów poetyckich, muzycznych, a z czasem również dramatycznych (formuła teatru poezji). Grupa przybrała nazwę Zespół w Czerni, choć na co dzień było to po prostu KOŁO POETYCKO – MUZYCZNE..., a później wyklarowała się trwająca do dnia dzisiejszego nazwa: Zespół DEMOW, którą wymyśliła pani Jolanta Damek.

   W latach 1996 – 1999 zespół dwa razy w roku wyjeżdżał do Sobótki, gdzie odbywały się na zmianę jesienna Biesiada Poetycka i wiosenny Przegląd Piosenki Turystycznej. Aż trzykrotnie jaworzańskie zdobywało tam pierwsze miejsce, dwukrotnie drugie i raz trzecie. Bardzo ważne dla członków koła było otrzymane w 1998 roku wyróżnienie za wzorowe zachowanie podczas poetyckich i turystycznych festiwali w Sobótce. Zawiązane wtedy przyjaźnie pielęgnowane są do dzisiaj, a każde spotkanie jest okazją do wymiany doświadczeń i wspólnego śpiewania.

   Na przełomie wieków koło poetycko – muzyczne zaczęło współpracować z formacją pop rockową, grupą taneczną i kołem teatralnym, tworząc formułę artoterapeutyczną, wzajemnie uzupełniającą swoje poczynania, budującą wspólne, najczęściej autorskie programy.Miejscem prezentacji stały się pobliskie szkoły, kluby, kościoły, biblioteki, akademie. Jednak głównym celem corocznych wysiłków był (i jest do dzisiaj) Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych KOWADŁO w Kuźni Raciborskiej.

   W latach 1999 – 2006, połączone formacje artystyczne z jaworzańskiego MOW trzykrotnie zdobywały Złote Kowadło i trzykrotnie Srebrne. Ostatnio w maju 2014 – zdobyte zostało Złote Kowadło, w tym I miejsce w kategorii zespoły muzyczne, I miejsce w kategorii formy teatralne, III miejsce w kategorii  soliści dla Dawida Drańskiego i Krzyśka Góreckiego. Dochodziły do tego najwyższe miejsca w kategoriach muzyka, teatr i taniec. Szczególną wartość miały i nadal mają wyróżnienia indywidualne za błyskotliwość sceniczną, obok której nie da się przejść obojętnie. I tak: za ciekawe interpretacje utworów poetyckich w ramach teatru poezji wyróżnienia otrzymali m.in. Krzysiek Jankowski, Rafał Dobosik, Michał Rękawek a za umiejętności wokalne, muzyczne i instrumentalne – Sebastian Metryka, Mariusz Baranowski, Daniel Wójcik, Szczepan Bąchorek, Łukasz Musiał (to tylko niektóre nazwiska, które wyłoniły się spod coraz grubszej warstwy czasu).Inną tradycją, kultywowaną przez koło poetycko – muzyczne jest coroczne przygotowywanie i śpiewanie kolęd w balladowo – bluesowej interpretacji. Wychowankowie bardzo aktywnie „lepią” ostateczny kształt każdej kolędy, tworząc linie melodyczne, chórki, wielogłosy i instrumentalne oprawy. Całość, w chwiejnym rytmie bluesa, toczy się w okresie okołoświątecznym w kościelnych nawach, w zaułkach klubowych i na szkolnych scenach. 

   Od kilku lat, wspólnie z kołem tanecznym tworzona jest fuzja jasełkowo – kolędowa, ciepło przyjmowana przez licznych odbiorców. W latach 2005 – 2007 zespół dwukrotnie zajął II miejsce w Przeglądzie Zespołów Kolędowych i Jasełek w Rudzicy koło Bielska – Białej (to również efekt współpracy z kołem teatralnym).Szczególnie cenny był Anioł Publiczności, którego chłopcy zdobyli w 2007 roku. Ta piękna figurka od wtedy spogląda na nas codziennie. Raz uśmiecha się przyzwalająco, raz grozi nam palcem. My zawsze jesteśmy zdziwieni, ale Anioł już dobrze wie. Ktoś przecież musi. W czerwcu 2014 – zespół zdobył II miejsce na Przeglądzie Amatorskich Ognisk Artystycznych w Zabrzegu w kategorii zespoły do 6 osób.(impreza środowiskowa). Koło poetycko – muzyczne to również ciekawe historie, nieprzewidywalne zakończenia przewidywalnych sytuacji, prawdziwe życiorysy.Od 1996 roku przez artystyczną szlifiernię koła poetycko – muzycznego przewinęła się prawie setka chłopaków. Odkryli alternatywne systemy wartości, uwrażliwili się na drugiego człowieka, uwierzyli we własne siły, pomagali sobie w trudnych sytuacjach. Wielu absolwentów naszego ośrodka (i naszego koła jednocześnie) do dziś przyjeżdża na próby, żeby jeszcze raz wystąpić przed publicznością. Wielu dzwoni, przysyła esemesy, pisze.

   Obecnie zespół tworzą : Krzysiek Górecki, Alan Janko, Adrian Nawrocki, Dawid Grabiak i Marcin Sobota. Sprawami technicznymi zajmuje się Krzysiek Surgiel. Opiekunami zespołu są Jolanta Damek i Zbigniew Hubert. Zespół co roku zmienia swoje oblicze, ponieważ wychowankowie odchodzą i większą część składu trzeba budować od nowa. Pierwszy semestr każdego roku to praca nad autorską interpretacja kolęd (charakter bluesowo – balladowy). Efekty pracy prezentowane są w grudniu i w styczniu w kościołach, klubach, szkołach, podczas imprez opłatkowych i w koncertach kolędowych. W drugim semestrze przygotowujemy warstwę muzyczną (bluesowo – balladową) i teatralną (autorski teatr poezji). Wychowankowie, członkowie zespołu czynnie uczestniczą w kreacji naszych form scenicznych (własne teksty, pomysły muzyczne i aranżacyjne, interpretacja tekstów, scenariusz teatralny). Prezentacja to wspomniane wcześniej Kowadło w Kuźni Raciborskiej i występy środowiskowe.Zespół obsługuje również wewnętrzne imprezy, akademie i prezentacje.

   Celem pracy koła poetycko – muzycznego (Zespołu DEMOW) jest „zarażanie” wychowanków zamiłowaniem do sztuki, uczenie postaw akceptowanych społecznie, pokazywanie alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu, uczenie radzenia sobie w trudnych sytuacjach, uczenie przewidywania skutków własnego postępowania. Udział w zajęciach kółka muzycznego to rozwijanie wrażliwości muzycznej dzięki podnoszeniu umiejętności wokalnych oraz obsługi instrumentów muzycznych.

Opiekunami koła muzyczno-petyckiego są pani Jolanta Damek oraz pan Zbigniew Hubert.

     

    

 

 

Wiadomości

Kontakt

  • MŁODZIEŻOWY OŚRODEK WYCHOWAWCZY
    ul.Pałacowa 1
    43-384 Jaworze
  • tel./fax 33 81 72 172
    tel. 33 81 72 173

Ostatnio dodane zdjęcia do galerii fotograficznej