26 kwietnia - Wycieczka na Błatnią
GALERIA
W ten weekend wychowankowie grupy III oraz IV wraz ze swoimi opiekunami udali się na wycieczkę górską. Tym razem celem wycieczki był szczyt Błatnii lub inaczej Błotny. Szlak był dość trudny i stromy, miejscami zalegaly głębokie kałuże, jednak udało się go pokonać w zaskakująco szybkim tempie. Naprawdę można pozazdrościć kondycji naszym wychowankom, gdyż po niespełna dwóch godzinach dotarli na szczyt 917 m n.p.m., z którego rozciąga się piękny widok na całe Beskidy. Na miejscu podziwiano widoki oraz przygotowano ognisko, na którym pieczono kiełbaski - po ciężkiej wyprawie trzeba było nabrać siły na drogę powrotną. W drodze powrotnej grupa podziwiała piekną panoramę okolic Bielska, z Jeziorem Goczałkowickim w tle. Nasza grupa schodząc do Jaworza "spotkała" objętą ochroną salamandrę plamistą . Takie górskie wycieczki to na pewno jedna z ulubionych form spędzania wolnego czasu przez wychowanków naszego ośrodka. I tak w otoczeniu pięknej przyrody i górskich widoków mogliśmy aktywnie spędzić to niedzielne popołudnie.
Organizatorzy wycieczki: Teresa Mojżesz oraz Piotr Chlewicki
25 kwietnia - zajęcia profilaktyczne grupy pierwszej.
"Zachowania sprzyjające i zagrażające zdrowiu"
GALERIA
Zachowania sprzyjające i zagrażające zdrowiu były tematem zajęć profilkatycznych, które odbyły się w ośrodku w ramach cyklu profilaktycznego prowadzonego przez poszczególne grupy wychowawcze. Tym razem organizatorem zajęć była grupa pierwsza. Wychowankowie zastanawiali się od czego zależy dokonywanie właściwych wyborów oraz analizowali przykładowe sytuacje. Zajęcie skladały się z trzech części: pierwsza- negatywne zachowania wpływające na zdrowie człowieka, w tej części zajęęć rozmawiano z wychowankami o uzależnieniach, mechanizmach ich powstania raz skutkach. Druga część zajęć tematyką nawiązywała do dokonywania mądrych wyborów czyli zdrowego stylu życia i połączona była z degustacja przygotowanych sałatek oraz soków. Podczas trzeciej części zajęć młodzież pracowala twórczo nad "mapą myśli". Wychowankowie w formie grupowej sami opracowywali to co zagraża a co sprzyja naszemu zdrowiu.
Organizatorzy: Joanna Wojdan, Anna Biernacka, Paweł Gruszczyk oraz wychowankowie grupy pierwszej
25 kwietnia - Siatkarze MOW Jaworze zagrają w finałach Mistrzostw Polski w Krupskim Młynie 9-10 maj 2015 r.
GALERIA
Siatkarska reprezentacja ośrodka w Jaworzu wygrała eliminacje Siatkarskich Mistrzostw Polski placówek resocjalizacyjnych i zakwalifikowała się jako jedyna drużyna ze swojej grupy do ścisłych finałów, które zostaną rozegrane w Krupskim Młynie w dniach 9-10 maja.
Oto wyniki rozegranych spotkań: Jaworze -Nysa 2:0, Jaworze- Kalety 2:0, Jaworze- Rudy Raciborskie 2:0. W drużynie zagrali: M. Foltyn, D. Chybiński, M. Malinowski, M. Wodara, M. Kaszuba oraz Z. Szeremeta. Jeżeli chodzi o system rozgrywek to Polska została podzielona na 4 grupy według rejonów, tj. grupa północna, grupa południowa, grupa wschodnia i grupa zachodnia. Awans do turnieju głównego zapewnią sobie zwycięzca poszczególnych grup.
Składy grup:
Bez Eliminacji:
1. MOW Włocławek
2. MOW Krupski Młyn
Grupa I Południowa
3. MOW Nysa (organizator grupy eliminacyjnej)
4. MOW Rudy
5. MOW Jaworze
6. MOW Kalety
Grupa II Wschodnia
7. MOW Puławy (organizator grupy eliminacyjnej)
8. MOW Gostchorz
9. MOW Kielce
Grupa III Zachodnia
10. MOW Babimost
11. MOW Wałbrzych
Grupa IV Północna
12. MOW Lidzbark Warmiński
Ranking grupy eliminacyjnej:
1.Jaworze
2.Kalety
3.Nysa
4.Nysa
Trenerzy reprezentacji: Łukasz Górecki oraz Ireneusz Brudny
24 i 25 kwietnia - Obchody Dnia Ziemi w MOW
GALERIA
W dniach 24 i 25 kwietnia, jak co roku z nastaniem wiosny, wychowankowie w ramach ogólnopolskiej akcji "Dzień Ziemi" i w porozumieniu z Gminą Jaworze wyruszyli po jaworzańskie śmieci. Chłopcy podzieleni na 3 drużyny z dużym zaangażowaniem sprzątali park wokół Amfiteatru i Tężni, rejon Goruszki oraz potok wzdłuż ulicy Zdrojowej. Dzięki akcji udało się zebrać około 400 litrów śmieci i tym samym zlikwidować parę dzikich wysypisk - dzięki czemu w Jaworzu jest jeszcze czyściej, a przez to piękniej! Po południu 25 kwietnia wychowankowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pt.: „Zdrowie a środowisko. Tworzenie środowiska sprzyjającego zdrowiu”, które tematyką nawiązywały do obchodów tego święta. Ośrodkowe sprzątanie świata zakończyły zajęcia plastyczne oraz konkurs, w ramach którego wychowankowie przygotowywali tzw. ekoplakaty.
Organizatorzy akcji: M. Hyjek, T. Mojżesz, K. Tatoń, J. Wojdan, E. Salamon
24 kwietnia - Prezentacja grupy V pt. "Zdrowie a środowisko. Tworzenie środowiska sprzyjajacego zdrowiu"
GALERIA
W związku z obchodzonym przez nasz ośrodek Dniem Ziemi, grupa piąta przygotowała zajęcia zwiazane z proekologicznym trybem życia dla pozostałych grup ośrodka. Zajęcia odbyły się 24 kwietnia w aulii MOW. W czasie zajęć odbywały się warsztaty, podczas których młodzież mogła poznać czynniki środowiska działające na człowieka, od których zależy jego zdrowie. Dokonano podziału tych czynników oraz omówiono je. Następnie wychowankowie dzielili się własnymi pomysłami, które według nich mogą poprawić jakość środowiska naturalnego, a przez to mogą korzystnie wpływać na zdrowie ludzi.
Organizatorzy: Ewa Salamon oraz wychowankowie grupy V
23 kwietnia - Akcja profilaktyczna
pt.: "STOP PRZEMOCY UŻYJ MÓZGU A NIE PIĘŚCI"
GALERIA
Dnia 26 kwietnia 2015 roku na ternie ośrodka odbyła się akcja profilaktyczna pt.: Stop przemocy - użyj mózgu a nie pięści". W akcję zostali zaangażowani wszyscy wychowankowie placówki. W ramach prowadzonych zajęć odbyła się projekcja filmu "Joe", następnie pogadanka na temat przeciwdziałania agresji w relacjach z innymi ludźmi oraz konkurs plastyczny na plakat promujący przeprowadzaną akcję profilaktyczną. Plakaty grupowe oraz dzieła indywidualne zostały ceniaone przez powołaną do tego celu komisję. Najlepsze plakaty zostały nagrodzone.
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO NA PLAKAT ZWIĄZANY Z TEMATEM AKCJI:
I Miejsce - grupa piąta
II Miejsce - grupa czwarta
III Miejsce - grupa druga oraz szósta
NAGRODA INDYWIDUALNA - D. Powroźnik
Organizator akcji: Anna Ledwoch
19 kwietnia Kraków, 14.PKO CRACOVIA MARATON 2015
Mirosław Tyc (wychowawca) - 207 miejsce w klasyfikacji ogólnej
207 miejsce w klasyfikacji ogólnej (na ponad 4500 startujacych) wybiegał nasz Mirek TYC zgłoszony jako MOW Jaworze!!!!
GRATULACJE!!! Jesteś Mirek WIELKI!!! Jesteśmy DUMNI !!!!
W dniu 18.04.2015 r. na terenie kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Jaworzu odbyły się Zawody w Czwórboju Lekkoatletycznym o Mistrzostwo MOW w Jaworzu . W skład zawodów wchodziły następujące konkurencje: bieg na 60 metrów ze startu niskiego, rzut piłeczką palantową na odległość, skok w dal z rozbiegu oraz bieg na dystansie 1000m. Ponad połowa wychowanków dzielnie i z pełnym zaangażowaniem rywalizowała we wszystkich podanych konkurencjach. Pozostali chłopcy przygotowali się do kulturalnego kibicowania, tworząc wspaniałe transparenty oraz zachęcające do sportowej rywalizacji przyśpiewki. Można śmiało stwierdzić, że zabawa była przednia i wszyscy dobrze się bawili. Nie byłoby takiej imprezy bez przychylności Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1, za co składamy podziękowania. Liczymy na dalszą owocną współpracę. Dziękujemy
Organizatorzy: Łukasz Oleksa oraz Kamil Nockowicz
Organizator wycieczki: Joanna Wojdan
11 kwietnia - wycieczka do Bielska Białej
GALERIA
W dniu 11 kwietnia grupa II wraz z opiekunami udała się na wycieczkę turystyczno – krajoznawczą po Bielsku–Białej. Wychowankowie mieli możliwość zwiedzania najciekawszych zabytków w tym mieście. Zwiedzanie rozpoczęło się od wizyty w najstarszej i największej zabytkowej budowli Bielska-Białej, położonej we wschodniej części Starego Miasta, czyli Zamku Książąt Sułkowskich, który został wzniesiony w XIV wieku staraniem księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka i przez kolejne stulecia służył jako jedna z siedzib Piastów cieszyńskich. Następnie grupa udała się pod bielski Teatr Miejski zaprojektowany przez cenionego wiedeńskiego architekta Emila von Förstera, którego budowa rozpoczęła się 24 czerwca 1889 roku. Wychowankowie mieli okazję zapoznać się z palladiańsko-klasycyzującym stylem architektonicznym oraz zwrócić uwagę na fasadę, którą zdobi motyw rzymskiego łuku triumfalnego, zwieńczonego rzeźbą Apollina, z klasycyzującymi podziałami i parzystymi korynckimi pilastrami. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Zabytkowego Rynku. Do najciekawszych zabytków w tym miejscu należy zaliczyć aptekę Pod Jeleniem, najstarsza z bielskich aptek, z neorenesansowym, drewnianym, bogato rzeźbionym wnętrzem oraz wystawą starych przyrządów aptecznych oraz kamienną studnię z XVII w., zbudowaną z otoczaków rzecznych, która jest głęboka na ok. 16 m, oraz fundamenty budynku tzw. Wagi miejskiej, który wzniesiono w XVII w. W centralnym punkcie Rynku zwiedzano kopię pomnika św. Jana Nepomucena. Będąc w Bielsku-Białej cała grupa zafundowała sobie zdjęcie z pomnikiem sympatycznych braci Bolka i Lolka. Pomnik znajduje się w centrum miasta, a dokładniej zlokalizowany jest na dziedzińcu położonym przy ul. Mostowej, przed południowym budynkiem galerii handlowej Sfera, w której spotkaliśmy się z jednym najsilniejszych ludzi na świecie – Mariuszem Pudzianowskim. Ostatnim miejscem związanym z tym miastem które udało nam się odwiedzić był pomnik Reksia – przeuroczego psiaka, na którym wychowały się pokolenia polskich dzieciaków. Ten pomnik–fontanna znajduje się w centrum Bielska-Białej, na placu pomiędzy ul. 11 Listopada i S. Stojałowskiego, nad rzeką Białą.
Organizator wycieczki: Łukasz Górecki