Zwiedzanie Muzeum Fauny i Flory w Jaworzu
Wycieczka GRUPY II na Błatnią
Korzystając z uroków pięknej pogody w dniu 15.04.br. wychowankowie grupy II wraz z wychowawcą Rafałem Krzepiną postanowili przejść żółtym szlakiem z Jaworza Jasienicy przez Ostrą na Błatnią 917 m.n.p.m. Głownym celem ośrodkowych turystów było podziwianie panoramy beskidu śląskiego oraz uwrażlienie na kontakt z przyrodą. Po dwóch godzinach wędrówki grupa dotarła do schroniska. Na miejscu Jarek wraz z Jakubem rozpalili ognisko, na które wcześniej zebrano drwa.... których prawdopodobnie wystarczy do końca wakacji... w każdym razie gospodarze schroniska byli w szoku. Wiktor posmarował chleb i przygotował gorącą herbatę. Łukasz sprawnie rozporządził oprowiantowanie wśród zebranych i nastał długo oczekiwany moment przez uczestników, czyli pieczenie kiełbasy. Po posiłku pełen relaks na kocach przy kartach i muzyce Wiktora. Około 16.00 zaczeliśmy powoli schodzić z błotnego w kierunku Jaworza. Nikt nie pękł... wszyscy dali radę. Pozdrawiamy.
tekst: Rafał Krzepina
Kwietniowe warsztaty z EDUKACJI EMOCJONALNEJ
Jak co roku, psycholog ośrodka przy współudziale wychowawcy, zrealizował cykl zajęć z edukacji emocjonalnej. Są to zajęcia obowiązkowe dla wybranych podopiecznych, zgodne z praktyką „ruchu kształcenia emocjonalnego”. Ruch ten intensywnie rozwija się od lat 90-tych, w ostatnim czasie z powodzeniem realizowany jest także w Polsce. Sami twórcy pojęcia inteligencja emocjonalna twierdzą, że większość zdolności emocjonalnych można nabyć poprzez edukację. Proces ich uczenia się rozpoczyna się w domu (doświadczenia w relacjach rodzice-dziecko oraz w relacjach dziecko-rodzeństwo), a intensyfikuje się w instytucjach edukacyjnych, które są równie ważnym miejscem ich nabywania.
Resocjalizacja młodzieży niedostosowanej społecznie wymaga uzupełniania deficytów wiedzy i umiejętności w tym zakresie. Po co rozwijamy inteligencję emocjonalną naszych wychowanków? Ponieważ te umiejętności podnoszą jakość życia, zwiększają szansę na sukcesy i ograniczają szkody wyrządzone przez nieprawidłowe lub zaburzone zachowania. Są warunkiem aktywnego uczestnictwa w kulturze, podstawą zdolności do refleksji i negocjacji. Dzieci kompetentne emocjonalnie elastycznie kierują swymi działaniami, myślami i uczuciami biorąc pod uwagę kontekst sytuacyjny. Wykazują się dużą skutecznością działania, są pewne siebie, ale także szanują drugiego człowieka, są zdolne do empatii i otwarte na innych, na doświadczenia.
David Goleman, propagator wiedzy z tego zakresu, wyróżnia w inteligencji emocjonalnej nie tylko umiejętności emocjonalne, ale także społeczne. Do emocjonalnych kompetencji, które rozwijaliśmy na zajęciach należą: samoświadomość – czyli wiedza o swoich stanach emocjonalnych; samokontrola – panowanie nad swoimi emocjami, nieuleganie impulsom. Jeśli chodzi o kompetencje związane z relacjami z innymi ludźmi (społeczne), ćwiczyliśmy: empatię – czyli rozumienie stanów innych osób, w poszczególnych sytuacjach; perswazję – umiejętność wzbudzania u innych określonych zachowań i reakcji, współpracę – zdolność do pokojowego współdziałania z innymi.
Anna Ledwoch
Arkadiusz Kruczek
Fot. przedstawia prace plastyczne symboli niewerbalnej komunikacji uczuć.