Od początku zespół prowadzi Zbigniew Hubert- nauczyciel matematyki. To właśnie on swoją muzyczną pasją zaraża chłopców, jest autorem wielu tekstów oraz muzycznym aranżerem wszystkich utworów o bluesowo – balladowo- kolędowym charakterze.
Od 1996 roku przez zespół przewinęło się około 200 wychowanków. Zdarzało się, że w ciągu roku szkolnego zespół trzeba było tworzyć dwa czy trzy razy od nowa. Grupa poetycko – muzyczna od lat realizuje materiał bluesowo balladowy, wspierając się o poezję śpiewaną i poetycką recytację oraz w okresie bożonarodzeniowym przedstawia repertuar kolędowy. W okresie działalności zespół opracował 120 utworów oraz przedstawił 10 spektakli autorskich/etiud teatralnych. Od kilku lat członkiem zespołu jest wychowawca Jolanta Damek grająca na gitarze elektroakustycznej i gitarze basowej.
Praca zespoły ściśle powiązana jest z kalendarzem roku szkolnego: występy na uroczystościach szkolnych i spotkaniach z rodzicami, kolędowanie, przeglądy i konkursy. W imprezy cykliczne wpisany jest Ogólnopolski Przegląd Zespołów Artystycznych „Kowadło” w Kuźni Raciborskiej gdzie zespół wielokrotnie znajdował się w pierwszej trójce oraz zdobywał wysokie miejsca w kategoriach muzycznych.
Koło (jak zawsze) kształtowało wrażliwość wychowanków, kształtowało umiejętność zachowania się w trudnych sytuacjach życiowych, uczyło przewidywania skutków własnego postępowania, budowało alternatywne, społecznie akceptowane systemy wartości. Kształtowało również pozytywny wizerunek naszej placówki w środowisku. Występy przynoszą wielkie emocje w spotkaniu z drugim człowiekiem i wpływają na kształtowanie pozytywnych cech u chłopców. Skupiliśmy się na występach charytatywnych, co stworzyło dodatkowy walor naszej działalności.
W tym roku zespół tworzy pięciu wychowanków: Damian, Krzysiek, Michał, Konrad i Szymon. Cała piątka wytrzymała trudy prób i codziennych zmagań. To wychowankowie wybitnie utalentowani muzycznie i rytmicznie, śpiewający i grający na gitarach elektroakustycznych i elektroklasycznej, kongoch i bongosach, bloku chińskim, tamburynie, harmonijkach. Wymienieni wyżej wychowankowie mieli duży wkład w prace aranżacyjne, interpretatorskie i kompozytorskie grupy.
Zespół zaprezentował się w następujących miejscach :
-występ na zjeździe rodziców w MOW Jaworze
-koncert kolędowy na spotkaniu opłatkowym dla osób niewidomych i słabowidzących w Bielsku-Białej
- coroczna impreza dla wychowanków i pracowników MOW w Jaworzu POKOLĘDUJMY INACZEJ
- koncert kolędowy w Klubie Nauczyciela w Bielsku – Białej dla członków Towarzystwa Miłośników Bielska - Białej
- występ na XVI Przeglądzie kolęd i pastorałek w Rudzicy- zajęcie II miejsca w kategorii klasy VIII, Gimnazjum i ponadgimnazjalne
- koncert kolędowy w Parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu
-koncert kolędowy w Powiatowym Domu Pomocy Społecznej w Pogórzu
JD/ZH
3 luty 2019 - Kulig w Istebnej
Korzystając z uroków zimy, w niedzielę 3 lutego grupy trzecia i szósta uczestniczyły w kuligu. Ośmiu wychowanków MOW w Jaworzu oraz dwóch wychowawców wyruszyli w trasę w dwóch zaprzęgach. Każdy z zaprzęgów składał się z dwóch koni i wielkich sań, powożonych przez woźniców. Po około 30 minutach podróży Istebniańskimi górkami obie grupy dotarły do Bacówki u Kawuloka. Na miejscu gości przywitali gospodarze, zaprosili na wspólne pieczenie kiełbasek i opowiedzieli o codziennym życiu górali. Pan Dawid opowiedział zainteresowanym chłopcom o życiu koni pociągowych jak i tych pracujących przy zrębie. Chłopcy mogli dowiedzieć się np.: Czy konie śpią na stojąco? Czym konie żywią się w okresie jesienno-zimowym jak i wiosenno-letnim, oraz poznać komendy wydawane podczas powożenia i pracy. Kilku odważnych pod okiem pana Dawida karmiło konie suchym chlebem i sianem. Po tej żywej lekcji biologii wszyscy udali się do bacówki w dolinie, gdzie przygotowano dla nas ciepłą herbatę, przepyszne oscypki oraz chleb ze smalcem. Po kilku godzinkach tej góralskiej sielanki kulig ruszył w drogę powrotną. Okazało się że wychowanek Adam B. jest świetnym woźnicą, co udowodnił powożąc zaprzęg w wspólnie z panem Dawidem. Pan Dawid nawet stwierdził, że ma dużą konkurencję… . Po dotarciu na parking, szybkie liczenie żywych, powtórzenie zasad bhp i podróżowania oraz dalszy przejazd do Wisły. Po Wiśle oprowadzali wychowawcy, pokazali plac Hoffa, skocznie narciarskie, Muzeum Adama Małysza i jego dwumetrowy odlew z białej czekolady. Gdy zaczęło robić się ciemno grupa trzecia wróciła do Jaworza, natomiast grupa szósta udała się na wyciąg by pod okiem wychowawcy-instruktora doskonalić umiejętności narciarskie na stoku.
Organizatorzy:
Rafał Krzepina,
Krzysztof Karasiewicz